24 Aralık 2010 Cuma

Sevgili dostum

Sevgili dostum İvagor Yasinoviç;
Sana bu mektubu Puşkin Caddesi'nin köşesindeki küçük karanlık odamdan yazıyorum. Odamda küçük bir dolap ve yataktan başka hiçbir şey yok, ama ev sahibem Maria Ayvinov çok iyi bir kadın. Her sabah bana bir parça börek ve yarım bardak bira getirmekten hiç üşenmiyor. Moskova en soğuk günlerini yaşıyor. Her ne kadar eski redingotumla karlı yollarda üşüyerek yürüsem ve sarhoş Rus'larla uğraşsam da, Moskova'nın puslu sokakları bana hep bir neşe vermiştir. Gerçi bir arabacıyla 40 ruble karşılığı anlaştım ama her yere arabayla gidilmiyor.
Günlerim okula gitmekle ve evde kısa öyküler yazıp dergilere satmakla geçiyor. Hocalarım benden övgüyle bahsediyor, özellikle de dil bilimi hocam Nikolai Yukşerov. Benden ve ilerde büyük bir yazar olabileceğimden kıvançla bahsediyor. Bunların dışında huysuz bir vergi memuru olan komşum Vladimir Sergenyev'in dırdırlarını dinliyorum. Sattığım öyküler için neden vergi vermediğimden yakınıp duruyor. Ev sahibem de ondan çok çekiyor. Ah zavallı Ayvinov.
Sabahları okula giderken manastıra uğrayıp Peder Mansinov'dan senin için dua etmesini istiyor ve Tanrı'ya yakarıyorum. Peki senin günlerin nasıl geçiyor? Kardeşin Jakov sonunda bir peder olmayı başarabildi mi? Umarım sen de halinden memnunsundur. Yüzündeki buruk gülümsemenin hiç gitmemesi dileğiyle.

Biricik dostun Fyodor Cihanoviç

Not: Bu mektupla beraber sana 135 ruble 50 kopek yolluyorum. Amcam Goladkin bana para gönderir göndermez elimden geldiğince tekrar yollayacağım. Mektubu getiren arabacıya da parasını verirsen sevinirim.

1 yorum: